Re: PACIENŢI - Schimb reciproc de experienţă

sabina,
din cate imi spune google-ul, triptofanul, pe langa carne intr-adevar, se gaseste si in banane, alune de padure, curmale uscate, nuci, seminte de floarea soarelui si mai ales sucul de Noni (bogat in triptofan si tirozina) deci destule surse smile
doar in caz de depresie si insomnii se recomanda (pe langa altele) suplimente de triptofan si complex de B-uri pe care nici eu n-am reusit sa le gasesc de sine statatoare.

Multumesc mult Nistoras si Costin!!! Ma gandeam eu ca sunt si suplimente  care sa contina triptofan...nu eram foarte sigura. Asta e si problema la mine, se pare ca insomnia are ca si cauza lipsa de triptofan, xerotonina si melatonina. de aceea nu ajunge ce iau din alimente, mai ales ca am si un sindrom de malabsortie pe care inca nu am reusit sa-l elimin....de aceea nu ajunge doar din alimente, ca doar nuci si semninte pap eu destule. MA gandesc si eu serios la sucul de noni, desi e scump, cred ca merita, creste si viteza si puterea de regenerare a celulelor.
Va multumesc mult pt raspunsuri:)

nu uita si de materialele de pe site dedicate somnului (Proceduri naturiste) insa din fisierul "Lupta cu boala prin metode naturiste" pot cita urmatoarele:

Puteti folosi ceai sau pulbere de valeriană, talpa gâstei si hamei, ceai sedativ sau calmant
(Plafar) – plantele medicinale au un efect blând, nu dau efecte secundare, nu sunt toxice (dacă se respectă dozele prescrise) etc

Desi nu am avut niciodata si nici actualmente nu am probleme de somn, am incercat ceaiurile pe care le-am ingrosat si pot spune ca am sesizat o crestere calitativa a somnului in sensul ca simt ca dorm atat de bustean incat de multe ori ma trezesc in aceeasi pozitie in care am adormit. merita incercat si asta.

Imi continui un pic raspunsul pentru sabina pentru ca recitind azi cateva pasaje din cartea "the Lyme Disease Solution" a lui KB. Singleton am dat si peste mentionarea L-triptofanului pe care il recomanda in dozaje de 500-1000 mg (inainte de somn) sau ca si inlocuitor 5 - HTP (hydroxytriptophanul) pe care il gasim si la noi ca supliment nutritiv aici in dozaj de 50 - 100 mg (seara).
Vad ca pe siteul produsului se recomanda intre 100 si 400 mg chiar.

Last edited by Costin (07-01-2012 23:27:18)

Multumesc Costin! Ceaiuri fac constant, uneori ma ajuta, alteori prea putin, e clar ca la mine lipseste ceva de aceea nu reusesc sa stabilizez complet acest aspect, oricum imi iau Triptofan, vedem cum merge...problemele de ordin spiritual care sa-mi tulbure somnul zic eu ca le-am rezolvat, miscare fac, oxigenare de asemenea...deci imi mai ramane varianta asta de incercat. Merci mult inca o data!:)

30

Buna ziua tuturor,
Fica mea de 25 ani este diagnosticata cu Lyme din dec. dr. Moscu si ian. dr.Gogoasa.
De cca 5ani are un diagnostic de Parapareza spastica de tip Strumpell Lorraine- boala genetica rara netratabila.
Acum avem cu ce lupta. Avem tratament de la d-na dr. Rosca, acum suntem pe vitamine si apoi antibiotice.
Intrebarea pe care dorim sa o punem este legata de de tratamentul cu antibiotice in spital sau acasa(locuim la tara la cca 20 km de primul spital)
Dupa ce ne mai adunam o sa va spunem  povestea dar pana atunci avem o informatie care poate ajuta.
Carenta in B12 comuna la aproape toate bolile cu care se confunda Lyme.  Dozare este simpla dar medici nu o cer. Pe noi tratamentul cu B12 ne-a ajutat foarte mult.
Va dorim tuturor sanatate.

exclamation
Vă rog să nu ezitaţi să vă adresaţi Institutului Gerson pentru această boală considerată incurabilă. Prea multe "boli incurabile" au fost vindecate de metoda terapeurică a dr-lui Max Gerson.
http://www.divin.ro/imagini/obiecte/O_terapie_naturala_4u.jpg.

(cartea conţine un dvd cu filmul Miracolul Gerson sunbtitrat în limba română)

Vă dau un singur exemplu, recent, de săptămâna trecută: boala Basedow-Graves e considerată incurabilă de medicina alopată. Cu toate acestea, săptămâna trecută o pacientă a primit răspuns de la Institutul Gerson că "boala este perfect CIRABILĂ cu terapia Gerson şi i s-au indicat cărţile traduse deja în româneşte cu care poate face terapia... acasă!
Dacă primiţi un răspuns de la institut, vă rog să îl postaţi aici, spre ştiinţa tuturor.
Vă mulţumesc.

boala lyme e curabila cu terapia Gerson?

sabina18 wrote:

.......vreau sa va adresez o intrebare legata de sursa de procurare a organismului a unui aminoacid foarte important si anume L-tryptofan care am inteles ca se gaseste in special in carne.

Am primit de curand in format electronic,cartea"Salate de cruditati" scrisa de un medic care a trait 116 ani-Dr.Norman W.Walker si acolo am gasit informatii despre tritofan:
"Compozitie:65%carbon,6%hidrogen,15%oxigen,14%azot,masa moleculara204.Este o substanta cu o compozitie fundamentala in constructia celulelor incepand cu primele celule de procreare pana la tesuturi.Participa la procesul de productie
si la activitatea sucurilor gastrice si a pancreasului,ajuta la buna functionare a nervului optic.
Pentru mentinerea nivelului de triptofan ,avem nevoie de:

-morcovi,
-ridiche neagra,
-telina,
-cicoare,
-papadie,
-marar,
-fasole verde(cruda),
-varza de Bruxelles(cruda),
-ceapa verde,
-spanac,
-lucerna.
"

"Mancati toata viata voastra la masa Mamei divine Natura si niciodata nu veti avea dorinte rele. Si, cand mancati la masa Ei, mancati toate lucrurile exact asa cum au fost gasite pe masa Mamei divine a Naturii. Nu gatiti, nici nu amestecati toate lucrurile unul cu celalalt, pentru ca maruntaiele voastre sa nu devina asemenea unor mocirle aburinde." - Evanghelia Pacii dupa Ioan.

Draga Kamiana,

multumesc mult! esti o draguta, pe langa astea mi-am luat si suc de noni care este si el o sursa buna si seara iau melatonina. Nu stiu daca are vreo legatura dar am ajuns la 8-9 ore de somn pe noapte si uneori chiar 10:) Efectiv nu ma mai satur de somn:) Iti dai seama ca sunt foarte fericita si ceva si mai extraordinar am inceput sa ma trezesc odihnita(nu mi s-a mai intamplat de vreo 2 ani). Deja am energie ca sa-mi ajunga intreaga zi si sunt activa, fac sport chiar, am trecut de la miscare usoara cum ar fi bicicleta plimbarea si cateva exercitii pt intindere si incalzire la ridicat de greutati pt tonifiere:D  Incet incet dispar toate, sunt foarte fericita iti dai seama. Multumesc inca o data si numai bine.

raoul.lf wrote:

Am tradus aseara deja pana la "And then... you have Lyme disease" - mare figura pustiu'!
...
Am lucrat in Subtitle workshop, si l-am salvat cu extensia ".sub".

Raul
Nu ai mai dat niciun semn...
Care mai este situaţia cu subtitrarea filmului?

Mulţumesc,
Silvian

"Cine nu are timp pentru sănătate, va avea pentru boală" - Silvian Guranda

Salutare tuturor!
As vrea sa stiu daca cineva de aici are probleme cu ochii, si anume flocoane ( puncte transparente in corpul vitros) , si alte tipuri de puncte negre, scame, etc.
Au vre-o legatura cu boala lyme? am avut si eu unele simptome a acestei boli, acum insa mi-au trecut. Ma deranjeaza doar aceste puncte.
Multa sanatate!

buna ziua.am si eu o problema sunt  a adoua tura de antibiotic si ma simt rau,sunt ametita cheauna si am arsuri puternice sau inrosit rau buzele.numai stiyu ce sa iau.as vrea va rog daca ati mai patit asa ceva ce ati luat si inca ceva carne de puyi mincati sau numai cruditati?eu mai maninc citeodata carne de pui si iaurt dietetic dimineatza cu cereale.sunt la inceput si nu stiu ce sa iau tot caut si astept sa dea drumul la site .pina atunci sper sa gasesc ajutor pe aici.va multumesc

adita wrote:

buna ziua.am si eu o problema sunt  a adoua tura de antibiotic si ma simt rau,sunt ametita cheauna si am arsuri puternice sau inrosit rau buzele.numai stiyu ce sa iau.as vrea va rog daca ati mai patit asa ceva ce ati luat si inca ceva carne de puyi mincati sau numai cruditati?eu mai maninc citeodata carne de pui si iaurt dietetic dimineatza cu cereale.sunt la inceput si nu stiu ce sa iau tot caut si astept sa dea drumul la site .pina atunci sper sa gasesc ajutor pe aici.va multumesc

Adita,

Ce antibiotic ai acum?  Unde simti arsuri, la stomac? Incearca ca bei dimineata, pe stomacul gol, un ceai in care dizolvi 2-3 carbuni medicinali. Apoi stai aprox 20-30 min pe partea dreapta. Un protector gastric ai luat? Si inca ceva, nu lua iaurt cu antibiotic , poti bea chefir la 2-3 ore dupa, impreuna cu probiotic.

Incearca sa inlocuiesti iaurtul de dimineata cu unul din soia (sau lapte din soia, e foarte bun), in care poti pune tot felul de seminte rasnite, nuci, caju, alune de padure, merisoare, scortisoara. E delicios. in plus, semintele rasnite sunt si foarte indicate.

adita wrote:

...carne de puyi mincati sau numai cruditati? eu mai maninc citeodata carne de pui si iaurt dietetic dimineatza cu cereale.

Adita

• În timpul tratamentului antibiotic NU te sfătuiesc să mănânci doar crudităţi. Pui, foarte rar, şi numai fiert sau înăbuşit bine. Ideal peşte la aburi. Brânză de vacă proaspătă. De asemenea, iaurt, sana, kefir (cu probiotice 2-3 miliarde de 3 ori pe zi, seara înainte de culcare o doză dublă pentru recolonizarea peste noapte a florei intestinale) - numai între mese, la 2 ore distanţă de antibiotice.

• În schimb NU e recomandat să consumi carne la mesele la care iei antibiotice, pentru că prelungeşti foarte mult timpul de digestie, adică timpul de contact al antibioticelor cu mucoasa gastrică. Antbioticele vor zăcea în stomac până ce carnea va fi suficient de bine prelucrată de sucurile gastrice. Stomacul va produce sucuri în exces pentru prelucrarea cărnii. Iată cele două motive pentru apar arsuri dacă iei antibiotice împreună cu carne. Sau, poate că merită exact invers? Merită!

• În niciun caz NU se iau antibioticele cu produse lactate, dacă este să vrei să nu le iei degeaba

• Combinaţia lactate (iaurt) şi cereale este nefericită. Într-adevăr, dă arsuri (cerealele fermentează mai repede în stomac; de asemenea iaurtul este acid şi favorizează fermentaţia).

• Dacă nu iei îmbuncături mari, şi dacă mesteci 1 minut fiecare înghiţitură, NU vei mai avea arsuri. (Eu mestec în jur de 90-100 secunde fiecare înghiţitură, iar când beau ceai, nectar sau sucuri de legume şi fructe, mestec de cel puţin 40 de ori fiecare înghiţitură -  cca. o lingură o dată)

• Argilă dimineaţa pe stomacul gol, lăsată de cu seara la înmuiat. Se amestecă bine cu ceva de lemn sau plastic şi se înghite tot "mâlul". E singura care "merge" neînsalivată.

• După mese NU te culca, stai cel puţin 30 de minute în şezut. Ideal este să te plimbi, fie şi prin cameră. Nu vei mai avea reflux gastric.

• Şi în niciun caz NU consuma la aceeaşi masă produse lactate şi produse din carne. (De pildă cf. prescripţiilor alimentare din iudaism,  nu se poate consuma lapte decât la minimum 6 ore după ce ai consumat carne, iar consumul de carne şi de lapte la aceeaşi masă este strict interzis - asta ca fapt divers. După cum nici nu consumă porc, produse care conţine sânge, grăsime animală ori alte animale considerate necurate etc. Şi ştii că, "întâmplător", evreii trăiesc mult, nu? smile ) Principiul este valabil pentru orice combinaţii de proteine animale de provenienţă diferită, adică nu se amestecă ouă cu lactate, carne cu ouă, carne cu lactate la aceeaşi masă. "Wow, s-a dus omleta cu brânză şi şuncă! Mai bine bolnav şi cu burta plină, decât sănătos şi mort de poftă!" big_smile Sau poate că merită să facem exact invers? (faţă de cum îmi zicea respectiva pacientă de lyme). Merită! Mie-n sută că merită! wink

Eu am o intrebare: Se poate lua laptisor de matca in timpul antibioterapiei? Si colostrum? Este ok? Intreb asta deoarece de mai bine de o saptamana sora mea este in tratament cu minociclyna, iar pana acum nu are niciun efect advers. Pur si simplu parca mananca bomboane. Cura trecuta(de tavanic si rivampicina) a fost cumplit de grea,asa ca, acum, fiindu-mi teama de minociclyna, i-am marit putin doza de laptisor de matca (de la 2 la 3 g); tot de la cura asta am inceput sa-i dau si colostrum (la recomandarea medicului curant). Sigur, ma bucur ca suporta asa bine tratamentul, insa nu pot sa nu ma gandesc totusi daca ceva din astea nu anihileaza efectul antibioticului. Initial am crezut ca minociclyna noastra (minozul) nu este atat de eficienta, asa ca am comandat-o din Germania. Insa efectele sunt aceleasi.

Nu-i dau lactate si branzeturi in timpul antibioticului, are o alimentatie care sigur o ajuta, dimineata bea sucurile de legume si frunze verzi, insa dincolo de asta nu stiu daca este indicat laptisorul de matca in per asta. Si colostrumul.

Sper sa nu fie efectul pauzelor de 10 zile intre cure....

Last edited by Doina (24-02-2012 11:59:54)

Doina multumesc pt.sustinere,mi-au folosit sfaturile tale pt. administrarea cefort, mai am 11 zile.cu probiotice este mai bine, beau mult ceai de menta,.pt candida  mai am luat hexoralette si gargara cu bicarbonat,nu am stiut cat nistatin sa iau.Sora ta mi-ai zis ca lua nistatin,in ce concentratie si cit?
De ce a fost greu la a doua runda?Dupa prima runda la cate zile a inceput cu doua?
Scuze daca sunt atat de insistenta dar sora ta  este mai avansata in privinta tratamentului decat mine  si sfaturile celor care deja au trecut prin asta sunt aur curat.
Tavanic si rifampicina in ce doze aluat si cat timp?eu la o saptamana dupa cefort incep a doua tura si nu as vrea sa mai am reactii de care sa nu stiu cum sa le gestionez.Am sa o intreb mai multe pe d-na doctor cand ma duc la control.Asistenta care i-mi face injectiile cand in primele zile am avut problemele cu stomacul  zis sa ma opresc si sa ma duc la d-na doctor.Atunci am marit doza de probiotic,am luat carbune, redigest,enterol ,pana la urma au avut efect.
Cum ia sora ta laptisorul de matca si de cate ori.Am vazut ca exista fiole,pastile si sub forma de pasta la borcanase de 2-4 g  ?

mami.mariana wrote:

Doina...
Sora ta mi-ai zis ca lua nistatin,in ce concentratie si cit?
De ce a fost greu la a doua runda?Dupa prima runda la cate zile a inceput cu doua?
Tavanic si rifampicina in ce doze aluat si cat timp?
Cum ia sora ta laptisorul de matca si de cate ori.Am vazut ca exista fiole,pastile si sub forma de pasta la borcanase de 2-4 g  ?

Mariana,
Nu-ti cere scuze pentru nimic, putem discuta oricand. Laptisor de matca ii dau dimineata, pe stomacul gol. Inainte de a lua uleiul de masline. Ii dau acum aprox 3 g, sublingual. Am luat laptisor la borcanel, cel de la Albena. Il gasesti la produsele naturiste din Real. Standul de pe culoar, remediu. se numeste. Dupa uleiul de masline ii dau un ceai hepatic cu 2-3 carbuni, apoi sucul de legume si frunze verzi. La aprox 30-40 min masa de dimineata.

Intre curele de tratament i s-a prescris o pauza de 10 zile. Asta pentru ca a facut si doua imunoglobuline intre cure. Te rog sa te interesezi si tu in sensul asta, se pare ca pauza asta este mult prea mare. Cel mai indicat ar fi sa nu se depaseasca 4 zile pauza. Acum este la a 5-a cura, cea de minociclyna.
A doua cura a fost cu azitrox, in general a suportat-o foarte bine (eu i-am dat si multe lichide, sucuri, ceaiuri, mancare usoara), nu a avut stari de rau, doar ca au aparut probleme cu articularea sunetelor, pe langa faptul ca i s-au innegrit dintii si limba. Astea au trecut acum, inclusiv pb de vorbire. I-am dat pastile cu nistatina  (cam 3-4/zi, le gasesti la farmacie), clatiri cu bicarbonat, ii tamponam limba cu glicerina boraxata cu nistatina. Lasa un timp intre glicerina si pastilele de nistatina (care se sug). In plus, i-am dat multe salate de cruditati, in special cu varza rosie, varza de Bruxelles. Salatele astea i le fac si acum.
Cura de tavanic si rivampicina a suportat-o cel mai greu, a fost a 4-a. Insa nu te speria, fiecare reactioneaza foarte diferit la tratament. Dr ne-a spus ca a avut multe bartonella. A durat 21 zile, rivampicina 4/zi, tavanic 1/zi in zilele impare, 2/zi in zilele pare. Sa nu te panichezi, rivampicina coloreaza urina (in rosu).

Deci, cum iti spuneam, nu te speria. E posibil ca tu sa suporti foarte bine cura asta, in general e considerata o combinatie usoara, care se suporta foarte bine. Uite, sora mea acum este in tratament cu minociclyna, se apropie de 10 zile . Desi mi-a fost foarte teama de antibioticul asta, pana acum il suporta surprinzator de bine, n-are absolut nicio problema.
Si inca ceva, daca ti se innegresc dintii te poti spala cu bicarbonat, insa nu insista. Bicarbonatul distruge smaltul dintilor. Eu i-am luat Silviei Corsodyl (cu asta te clatesti aprox 1 min), si i s-au albit acum dintii, slava Domnului! In general, antibioticul din gama tetraciclinelor creeaza astfel de probleme. Dar vor trece.
Multa sanatate, imi poti scrie oricand!

Last edited by Doina (25-02-2012 20:12:12)

Multumesc mult pt incurajari, nu am cu cine sa discut si pr cine sa intrrb.
Eu de aseara am o problema destul de importanta  cu care ma confrunt.
de cand am inceput injectiile au tinut branulele din ce in ce mai putin. 8zile,5zile,apoi cate 2 zile.aseara de ex nu atinut de ca t 1 zi jumate si aseara nu a mei mers.M-am dus la Hipocrate sa imi puna branula si nu au reusit dupa 5 incercari.mi-au facut perfuzie pana la urma direct pe vena .Dimineata vine acasa o asistenta care lucreaza in spital si este priceputa in injectii pe vena.Astazi a incercat si ea la maini unde se mai zareste cate o vena Asa am ru venele sunt subturi, stambe si nu se prea vad ca sa poata monta branula pe ele.Si chiar atunci cand este pe vena curge f,greu sangele.Mi-zis ca nu stie ce am dar am probleme serioase cu coagularea.Mi= pus branula pe laba piciorului.Diseara nu stiu daca am sa pot sa imi fac singura perfuzia,pt.ca este incomod,si de plecat de acasa  nu pot pt.ca nu ma pot incalta.
Mai am 10 zile si nu stiu ce sa fac, daca rezista venele si mai gaseste pe unde sa le bage macar pe direct.
Acun  dimineata am citit ceva despre vasuculita lyme si m-am speriat rau de tot.Nici nu am reusit sa citesc  si sa realizez bine ce scria acolo ca deja ma luase cu calduri si sa intru in panica Am citit ce scria dr Ion ca este inconstienta sa dai cefort fara supraveghere in spital datorita vasculitei care este mortala Nu am mai cautat  nimic despre ce este aceasta vasculita.
stii ceva  de acest lucru ai mai citit asa ceva? las o adresa unde ma poti contacta la aceasta adresa de email

exclamation Am mai făcut rugămintea să NU vă scrieţi adresa de email în clar; riscaţi să vă fie "recoltată" de hackeri şi să primiţi apoi tone de SPAM. Folosiţi vă rog codurile HTML (click pt. explicaţii)
http://www.lyme.ro/forum/img/avatars/2.pngAdmin LYME.RO

mami.mariana wrote:

...Acun  dimineata am citit ceva despre vasuculita lyme si m-am speriat rau de tot.Nici nu am reusit sa citesc  si sa realizez bine ce scria acolo ca deja ma luase cu calduri si sa intru in panica Am citit ce scria dr Ion ca este inconstienta sa dai cefort fara supraveghere in spital datorita vasculitei care este mortala Nu am mai cautat  nimic despre ce este aceasta vasculita.

Mariana,

Ti-am raspuns pe adresa de email.
PS. Ti-o spun direct din experienta mea, uita de prostia asta cu vasculita lyme provocata de cefort. Chiar nu e cazul sa te ingrijorezi, la fel am patit-o si eu.

Doina wrote:

Eu am o intrebare: Se poate lua laptisor de matca in timpul antibioterapiei?

Cu toate ca nu am competenta necesara sa raspund intrebarii tale,
iti spun doar ca si eu am luat laptisor de matca pe perioada antibioterapiei;m-a ajutat foarte mult sa functionez pentru ca fara el el eram leguma, simteam ca ma energizeaza si da,am avut si zile bune in care nu erau reactii dar si zile in care imi venea sa opresc tratamentul.Stii bine ca reactia organismului la antibiotic este ondulanta,asta nu inseamna(cred eu) ca antibioticul nu isi face treaba ci cred eu ca sistemul imunitar este intarit si organismului ii este mai usor sa lupte.
Nici nu ma mir ca ai intarit sistemul imunitar cu tot ceea ce faci pentru sora ta, te felicit si nu te indoi ca faci ceea ce trebuie!

Last edited by kamiana (27-02-2012 11:02:35)

"Mancati toata viata voastra la masa Mamei divine Natura si niciodata nu veti avea dorinte rele. Si, cand mancati la masa Ei, mancati toate lucrurile exact asa cum au fost gasite pe masa Mamei divine a Naturii. Nu gatiti, nici nu amestecati toate lucrurile unul cu celalalt, pentru ca maruntaiele voastre sa nu devina asemenea unor mocirle aburinde." - Evanghelia Pacii dupa Ioan.

mami.mariana wrote:

Multumesc mult pt incurajari, nu am cu cine sa discut si pr cine sa intrrb.
Eu de aseara am o problema destul de importanta  cu care ma confrunt.
de cand am inceput injectiile au tinut branulele din ce in ce mai putin. 8zile,5zile,apoi cate 2 zile.aseara de ex nu atinut de ca t 1 zi jumate si aseara nu a mei mers.Mai am 10 zile si nu stiu ce sa fac, daca rezista venele si mai gaseste pe unde sa le bage macar pe direct.
.........................................
Acun  dimineata am citit ceva despre vasuculita lyme si m-am speriat rau de tot
.Nici nu am reusit sa citesc  si sa realizez bine ce scria acolo ca deja ma luase cu calduri si sa intru in panica Am citit ce scria dr Ion ca este inconstienta sa dai cefort fara supraveghere in spital datorita vasculitei care este mortala Nu am mai cautat  nimic despre ce este aceasta vasculita.
stii ceva  de acest lucru ai mai citit asa ceva? las o adresa unde ma poti contacta la aceasta adresa de email

Cred ca fiecare pacient care a facut cefort acasa,a avut aceeasi teama.Daca te ajuta cu ceva,si eu am fost speriata de gandul ca nu-mi mai gaseste vena sa-mi puna branula doar ca am gasit o asistenta care m-a asigurat ca voi termina tratamentul,fie ca-mi pune branula si in cap,exista vene peste tot,nu te mai ingrijora.
Si esti un caz fericit ca te-a tinut o branula 8 zile.Eu mai mult de doua zile nu am tinut nici o branula.

kamiana wrote:
Doina wrote:

Eu am o intrebare: Se poate lua laptisor de matca in timpul antibioterapiei?

Cu toate ca nu am competenta necesara sa raspund intrebarii tale,
iti spun doar ca si eu am luat laptisor de matca pe perioada antibioterapiei;m-a ajutat foarte mult sa functionez pentru ca fara el el eram leguma, simteam ca ma energizeaza si da,am avut si zile bune in care nu erau reactii dar si zile in care imi venea sa opresc tratamentul.Stii bine ca reactia organismului la antibiotic este ondulanta,asta nu inseamna(cred eu) ca antibioticul nu isi face treaba ci cred eu ca sistemul imunitar este intarit si organismului ii este mai usor sa lupte.
Nici nu ma mir ca ai intarit sistemul imunitar cu tot ceea ce faci pentru sora ta, te felicit si nu te indoi ca faci ceea ce trebuie!

Cami, merci mult. Am avut semne de intrebare vazand ca suporta minociclyna fara nicio reactie. Noi vorbim, ti-am zis ca asta e cura de care ma temeam cel mai tare. M-am gandit mai mult la colostrum, ca asta sa nu diminueze efectul antibioticului. Ieri a avut  reactii mai dure , a fost si f sensibila, insa astazi se simte ok. E adevarat, fiindu-mi teama de minociclyna, i-am marit putin si doza de laptisor, i-am dat o cantitate mai mare de suc din legume, suc din fructe, i-am facut mancare foarte usoara si sanatoasa, asa ca toate astea cred c-au ajutat-o. Sunt inca in concediu, asa ca ma pot ocupa si mai bine de ea. Sper sa fie bine pana la finalul curei, voi vedea apoi in ce directie am sa merg cu ea.
PS. Si ai competenta sa raspunzi, de la voi am primit atatea sfaturi utile pana acum; cat de adevarat este ceea ce se spune, ca bolnavii se ajuta unii pe altii!

Last edited by Doina (27-02-2012 11:41:22)

LYME.RO wrote:
raoul.lf wrote:

Am tradus aseara deja pana la "And then... you have Lyme disease" - mare figura pustiu'!
...
Am lucrat in Subtitle workshop, si l-am salvat cu extensia ".sub".

Raul
Nu ai mai dat niciun semn...
Care mai este situaţia cu subtitrarea filmului?

Mulţumesc,
Silvian

Ne-am mutat, între timp, într-o altă casă. În perioada Crăciunului. Mutat, amenajat, cărat, Crăciun, Anul Nou...
Și Lyme! Probleme... cu amândoi băieții.
Și n-am mai răzbit. M-au lăsat puterile. Au făcut amândoi rubeolă. Radu - probleme gastro-intestinale, anorexie, hemicranie, grea, urâtă... și n-a mai vrut să ia absolut nimic, nici măcar un Gastro... ceva, pentru durerile de stomac... disperat. Nu mai mănâncă, nici măcar kefirul făcut acasă nu-l vrea, nu mai știu ce să fac. Bine măcar că și-a băut sucul de grâu verde, și el făcut în casă.
Dureri de cap la fel ca la-nceput, chiar mai rău... remielinizare, zice dr Tatiana Roșca. Multe spirochete moarte, zice dr Cristi Moscu. Dar din păcate, în biofilm, zice imaginea de pe microscop.
De film... n-am uitat, am vorbit zilele trecute cu Sabina, sigur că vreau să reiau, n-am abandonat. Doar că n-am mai putut.
Discutam astăzi cu Mioara și cu băieții un lucru pe care l-am semnalat și în Oncologie: peste tot se discută despre viața celor afectați de Lyme, cu sau fără coinfecțiii. Nu-i ușor deloc, mărturie stau mărturiile de pe acest site, de pe altele din țară sau de oriunde din lumea asta.
Însă prea puțin am văzut discutându-se despre cohortele de oameni care se află în jurul bolnavilor, fie că-i vorba de cancer (și aici vorbesc în cunoștință de cauză, am discutat nu o dată despre asta cu șefa de secție, cu medicii) sau de orice altă boală cronică, fie ea Lyme sau alta.
Avem și noi nevoie de recunoașterea dreptului de a ceda o dată pe an... mie mi s-a-ntâmplat alaltăieri. Îmi caut rămășițele, mi le-adun și merg mai departe. Da' nu-i ușor...

Fără legătură cu asta: l-am văzut pe Mihai Gâdea înverșunat pe problemele din Oncologie - nu citostatice, nu morfine, nu atenție, nu respect, nu bani, nu speranță, nu alinare!
Și mi-am luat inima-n dinți și i-am scris un mesaj cu titlul cam așa: "Bolnavii de Lyme - neștiuți de nimeni". Explicând cam ce presupune maladia asta, cam ce costuri presupune efortul de îngrijire a acestor pacienți, faptul că gradul de cunoaștere (și de recunoaștere) a afecțiunii e-ntr-o gravă disproporție față de gradul său de răspândire.
Deocamdată nici un feedback... cine știe, totuși?
O campanie de popularizare, o conștientizare mai serioasă a medicilor, a Casei de Sănătate (sunteți primul care ne poate spune ce costuri presupune tratamentul cu Imunoglobulina), a reprezentanților media - să n-o mai auzim pe Esca vorbind de Lyme ca de o boală rară... cam astea cred eu c-ar fi, în continuare, bine de făcut.
Am ieșit de tot din topic, știu... iertare, mă rog frumos

raoul.lf wrote:

Ne-am mutat, între timp, într-o altă casă.
...Probleme... cu amândoi băieții.  Și n-am mai răzbit. M-au lăsat puterile.
...Avem și noi nevoie de recunoașterea dreptului de a ceda o dată pe an... mie mi s-a-ntâmplat alaltăieri. Îmi caut rămășițele, mi le-adun și merg mai departe. Da' nu-i ușor...
...O campanie de popularizare, o conștientizare mai serioasă a medicilor, a Casei de Sănătate (sunteți primul care ne poate spune ce costuri presupune tratamentul cu Imunoglobulina), a reprezentanților media...

Raul dragă

îmi pare foarte rău să primesc astfel veşti de la tine...

Mă bucur însă că v-aţi mutat în locuinţă nouă, să vă dea DUMNEZEU ani frumoşi împreună să vă bucuraţi în sănătate şi linişte de ea, cu toţi!
Şi mă rog ca tot EL să vă ajute să vă găsiţi drumul spre sănătate...

În ce priveşte "dreptul ce a ceda o dată pe an", eşti de admirat. Nu doar că ai reuşit performanţa de "a ceda DOAR o dată pe an", dar şi pentru curajul de ne împărtăşi aici, public, acest lucru, cu o sinceritate dezarmantă.

Asta mă îndeamnă să mă alătur şi să mărturisesc şi în dreptul meu - dacă mai era cazul - că "şi băieţii plâng căteodată" şi că numai DUMNEZEU şi cu mine ştim de câte ori am ajuns la DISPERARE şi AM PLÂNS aşa cum plânge cel mai nenorocit om, care nu mai poate îndura DUREREA şi bezna în care a ajuns, văzându-se pe marginea gropii...

Propun un scurt exerciţiu celor care nu ştiu despre ce vorbesc: imaginaţi-vă - nu durerile, că pe acelea nu vi le puteţi imagina! - imaginaţi-vă că în sfârşit aflaţi că aveţi O TUMORĂ pe CREIER.
Asta puteţi să vă imaginaţi. Acolo, sub tâmpla stângă...
Şi mai imaginaţi-vă apoi că trebuie să vă decideţi pentru operaţie. V-aţi fi operat? Aţi fi ales să vă umble cineva prin creieri? Aţi fi avut încredere în el?
Eu a trebuit, fiindcă NU MAI PUTEAM de DURERE...
Şi apoi mai imaginaţi-vă că, în seara de dinaintea operaţiei, după ce v-aţi luat la revedere sau, poate, adio de la familie, vă radeţi singuri pe cap uitându-vă la ceilalţi doi pacienţi din salon, deja operaţi, care deja nu mai erau întregi la minte...
Şi apoi imaginaţi-vă că a doua zi mergeţi spre sala de operaţie... că vă întindeţi pe masă... în pielea goală... Un cearşaf subţire, ca un linţoliu de mort, sub care tremuri de frig...

Şi aştepţi, singur, într-o linişte desăvârşită, ca într-un cavou...

Ultimul dialog cu DUMNEZEU.
Îl rogi, DACĂ vrea, să te scape... sau măcar să te ia, decât să te lase să ajungi o legumă.
N-ai nicio garanţie că va fi bine.
E SUVERAN şi nu ştii ce va decide.
Eşti AL LUI cu totul. Pentru totdeauna.
Aşa a fost mereu, dacă cumva nu ştiai!

Ţi se pune perfuzia şi vine anestezista. O instrucţiune scurtă către asistenta care aşteaptă cu siringa în mână lângă flaconul de perfuzat - "atâţia mililitri de...". O mână caldă pe frunte, un zâmbet şi...

Lasă, Raul, vă faceţi voi bine!
BUN este DOMNUL! - la EL e toată nădejdea, numai la EL...

Silvian
înviatul din morţi
http://www.lyme.ro/resurse/2nan/!RMN-01(m).pnghttp://www.lyme.ro/resurse/2nan/!RMN-02(m).png

p.s. despre chestiunea costurilor (imunogolobulina de care aminteşti) în boala lyme, o să vorbesc în mod detaliat în următoarele săptămâni, ca să ştie toată lumea adevărul.

buna tuturor.va rog sa imi raspundetisimie ce sa fac ca am destul de des atacuri de panica,simt ca nu respir bn si ameteli sunt pe antibiotic si antiparazitar .ati patit asa ceva?si daca da cum treceti peste ca eu nu pot sa ies din caza nu am echilibru nu pot sta in picioare simt ca pic jos.va multumesc si sper sa nu ignorati mesajul.

Am trecut si eu prin starile tale, nu stiu daca a fost atac de panica dar m-au lasat nervii de cateva ori si am plans si am avut si ameteli periodice. Eu psihic am rezolvat-o spunandu-mi ca trebuie sa ma las condus de starile astea. La un moment dat vor trece si vei scapa de ele si te vei simti ca la inceput. Trebuie sa te linistesti si sa te preocupe orice altceva decat boala asta. Nu trebuie sa te lasi condusa de ea. Din punct de vedere medicamentos sau alimentar nu stiu ce sa-ti zic (dl. Gurada poate stie), pot sa-ti zic doar sa mananci cat mai verde si mai proaspat si sa bei multa apa.
Mie imi mai tiuie urechile si acum incepand cu sapt trecuta, ametelile si durerile de cap mi-au trecut. Doctorul care ma trateaza mi-a zis ca aceste stari sunt datorate toxinelor care se elibereaza la moartea microbilor si sa am rabadare ca vor trece.
Sfatul meu, fii tare, bea multa apa, consuma cat mai crud si gaseste-ti o ocupatie in timpul asta. Vor trece toate stai linistit.

P.S.
inca un sfat. Citeste post-ul asta si dupa aia nu mai citi nimic de boala asta, te vei simti mai bine, ti-o zic din propria-mi experienta

Last edited by mihaim (30-03-2012 13:29:28)